اتاق سرور استاندارد، حياتی ترين عامل حفاظت اطلاعات در سازمان ها و نهادهاست.

شناسه خبر : 28821 | يکشنبه 4 شهريور 1397

مديركل پدافند غيرعامل استان در بازديد از زير ساخت های سايبری اداره كل گمرك تبريز بر لزوم ايجاد يك اتاق سرور استاندارد در دستگاه ها و نهادهای اجرايی تاكيد كرد.

علیرضا کریمی با تأکید بر نقش مهم و پررنگ اتاق سرور در حفاظت اطلاعات سازمان ها، گفت: اغلب مشکلاتی که برای سازمان ها و نهادها در حوزه امنیت سایبری اتفاق می افتد نبود استانداردهای لازم در اتاق سرور یا مرکز داده سازمان ها می باشد.

وی افزود: در راستای تأکیدات استاندار آذربایجان شرقی در خصوص لزوم تأمین امنیت سایبری دستگاه های اجرایی، یک تیم بازرسی متشکل از اداره کل پدافنند غیرعامل، مرکز افتای استان و قرارگاه سایبری استان زیرساخت های سایبری دستگاه های اجرایی را رصد می کنند. هدف این تیم احصای تهدیدات زیرساخت های سایبری و کمک به  ارتقای امنیت سایبری سازمان هاست.

مديركل پدافند غيرعامل استان با اشاره به مصوبات اخیر شورای پدافند غیرعامل استان و قرارگاه سایبری استان در خصوص امنیت سایبری سازمان ها گفت: این مصوبات به تمام دستگاه های اجرایی استان ارسال شده و بر اساس دستورات استاندار محترم همه مکلف به رعایت آن هستند.

وی با اشاره به لزوم جداسازی اینترنت از اینترانت گفت: هدف ما از جداسازی اینترنت از اینترانت در دستگاه های اجرایی محدود سازی نیست بلکه  جلوگیری از نفوذ به بستر اینترانت و تأمین امنیت آن است.

کریمی با اشاره به نقش مهم و حساس گمرک تبریز در اقتصاد کلان کشور گفت: گمرک تبریز به سمت یک گمرک الکترونیک حرکت کرده و در این راستا باید امنیت های این بستر را نیز فراهم نماید. گمرک به عنوان یک پل ارتباطی میان کشورها نیازمند رعایت الزامات کلان  پدافند غیرعاملی در زمینه های مختلف بهداشتی، فرهنگی، پرتوی، زیست محیطی، اقتصادی و ... است.


در ادامه این جلسه جانشین قرارگاه سایبری استان بر لزوم اهمیت مقوله امنیت سایبری در گمرک اشاره کرد و گفت: هدف بازدید های سایبری در یک کلمه ارتقای امنیت سازمان ها و دستگاه های اجرایی است.

مدیر مرکز راهبردی افتا به لزوم  رعایت برخی استانداردها برای تأمین امنیت سایبری گمرک اشاره کرد.