جلوی سوءاستفاده از منفذهای قانونی برای قاچاق کالا باید گرفته شود

شناسه خبر : 27984 | يکشنبه 19 فروردين 1397

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بخشی از قاچاق با سوءاستفاده از منفذهای قانونی انجام می‌شود، گفت: کمیسیون‌های تخصصی مبارزه با قاچاق کالا باید این منفذها را شناسایی و برای مسدود کردن آنها طرح‌های عملیاتی ارائه کنند.

دکتر مجید خدابخش در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان، خاطرنشان کرد: برخی از قوانین مانند قانون کالای همراه مسافر و تشکیل تعاونی‌های مرزنشینان، برای حمایت از ساکنان مناطق مرزی تصویب شده، اما در واقع همین قوانین منفذهایی را برای قاچاق کالا ایجاد کرده است.

وی افزود: بخشی از قاچاق کالا با سوءاستفاده از این منفذها انجام می‌شود و ما باید در کنار مبارزه با ورود غیرقانونی کالا، جلوی این سوءاستفاده‌ها را هم بگیریم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی، نیازمند افزایش رقابت‌پذیری با کالاهای مشابه خارجی است، گفت: البته این کار زمان‌بر است و باید همزمان با آن، ورود کالای خارجی از مرزها را نیز کنترل کنیم.

وی اظهار کرد: اتحادیه‌های صنفی و فروشندگان ما هم باید در این مسأله احساس مسئولیت کنند و از عرضه کالاهای خارجی که مشابه داخلی باکیفیت دارند خودداری کنند.

دکتر خدابخش با اشاره به اینکه برخی از محصولات داخلی مانند شیرینی و شکلات تبریز، در بازارهای جهانی عرضه می‌شود، گفت: همه بخش‌های تولیدی باید رمز موفقیت کالاهای صادراتی را پیدا کنند و کیفیت کالاهای تولیدی خود را بالا ببرند.