شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از طرح توسعه شهرک شهید سلیمی و سه واحد صنعتی و تولیدی بازدید ک ...

استاندار آذربایجان شرقی:
مرکز ماده 16 از افتخارات استان است/ بخش بانوان مرکز سریعاً راه‌اندازی شود

رئیس ستاد انتخابات استان:
حضور حداکثری مردم در انتخابات امسال، در عرصه دیپلماسی به نفع جمهوری اسلامی است

استاندار آذربایجان شرقی:
تدوین استانداردهای بومی در حوزه‌های مختلف ضروری است

استاندار آذربایجان شرقی:
نقش گردشگری در توسعه صلح و دوستی بین ملت‌ها/ گردشگری، فرصتی برای معرفی داشته‌هاست

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از عملیات اجرایی خط یک قطار شهری تبریز بازدید کرد

استاندار آذربایجان شرقی:
50 واحد تولیدی در استان راه‌اندازی شد/ نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه استان است

سرپرست پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی:
رسالت نهایی پدافند غیرعامل صیانت از سرمایه های انسانی است

رئیس دیوان محاسبات کشور:
آذربایجان شرقی جزو استان‌های پاک از نظر سلامت اداری و اجرایی است

استاندار آذربایجان شرقی:
اراده جمعی مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی، ارتقای استان به جایگاه مورد انتظار است

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 672
ديروز : 2596
ماه : 76069
سال جاری : 477579
تعدا مطالب : 12978
كل : 477579
 
تاریخ : سه شنبه 18 تير 1398     |     کد : 30902

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:

دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود در پیشگیری از تخلفات عمل کنند/ مطالبات عمومی نادیده گرفته نشود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه اگر همه دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود عمل کنند جلوی تخلفات گرفته می‌شود، افزود: عدم توجه به مطالبات اجتماعی و پاک کردن صورت مسأله، زمینه بروز تخلفات را فراهم می‌کند.

جواد رحمتی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، با اشاره به برخی از قوانین و مقرراتی که در سال‌های گذشته برای برخورد با حفر چاه‌های غیرمجاز تصویب شده است، افزود: با این وجود، روند تخلفات در این حوزه ادامه دارد که نشان می‌دهد قوانین بازدارنده نبوده و دستگاه‌های متولی وظایف خود را به‌درستی انجام نداده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ضوابط و قوانین این حوزه کاملاً مشخص است و اگر تخلفی هم صورت گرفته به دلیل چشم‌پوشی دستگاه‌های مسئول بوده است؛ چطور امکان دارد که 23 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان حفر شود و برخوردی با آن‌ها صورت نگیرد.

رحمتی ادامه داد: چشم‌پوشی از تخلفات، جرم را به یک مسأله عمومی و اجتماعی تبدیل می‌کند که برای برخورد با آن، ناچار به اقدامات فراقانونی می‌شویم؛ درحالی‌که اگر از ابتدا اجازه تخلف داده نمی‌شد نیازی به اقدامات بعدی هم نبود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از چاه‌های غیرمجاز در ویلاهای واقع در زمین‌های کشاورزی حفر شده است، افزود: قطعاً ساخت این ویلاها نیز بدون مجوز بوده و اگر جهاد کشاورزی به وظایف خود در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی عمل می‌کرد تخلفات بعدی مانند حفر چاه غیرمجاز نیز اتفاق نمی‌افتاد.

وی افزود: این مسأله نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مشکل ما عمل نکردن دستگاه‌ها به وظایف قانونی است و اگر این مشکل حل نشود و یکپارچگی و عزم عمومی در مجموعه ادارات نباشد، تخلفات همچنان ادامه خواهد داشت.

رحمتی گفت: مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز به‌تنهایی کافی نیست، بلکه مجموعه عوامل اجرایی باید در کنار هم باشند و اجازه تخلف را از همان ابتدا ندهند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی همچنین اجرای طرح کاداستر (حدنگاری یا تعیین محدوده‌های مالکیتی) و تهیه بانک اطلاعاتی از نقاطی که برداشت غیرمجاز آب صورت می‌گیرد را در جلوگیری از تخلفات مؤثر دانست و گفت: تنها خواسته ما این است که دستگاه‌ها به وظایف قانونی خود عمل کنند.

وی همچنین با تأکید بر نگاه کارشناسی به مسائل و به رسمیت شناختن مطالبات عمومی، اظهار داشت: با پاک کردن صورت مسأله هیچ‌چیز حل نمی‌شود؛ اگر در جامعه نیاز به احداث ویلا هست باید سازوکار قانونی برای آن تعریف شود تا زمینه تخلف ایجاد نشود.

رحمتی افزود: مشابه همین مسأله در بحث حاشیه‌نشینی هم اتفاق افتاده است؛ پدیده سکونت‌گاه‌های غیررسمی به دلیل به رسمیت نشناختن پدیده مهاجرت اتفاق افتاده و زمینه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه شهرها را فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی هم در این جلسه تعداد کل چاه‌های حفرشده در استان را 52 هزار و 478 حلقه و میزان تخلیه آن‌ها را یک میلیارد و 117 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: از این تعداد 29 هزار و 340 حلقه دارای مجوز است.

یوسف غفارزاده با بیان اینکه 3418 چاه در داخل ویلاها حفر شده است، افزود: متأسفانه به دلیل اینکه اکثر تخلفات در داخل محدوده‌های محصور اتفاق می‌افتد امکان پایش آن‌ها وجود ندارد.

وی همچنین گزارشی از وضعیت بارش‌ها و تراز آب‌های زیرزمینی استان ارائه کرد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری، 365 میلی‌متر بارش در سطح استان داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه قبل، 2.5 درصد و نسبت به درازمدت، 31 درصد افزایش نشان می‌دهد.

غفارزاده با بیان اینکه حجم ورودی 10 سد بزرگ استان نسبت به سال قبل، 77 درصد افزایش داشته است، افزود: تراز و حجم آب زیرزمینی نیز در اکثر حوضه‌ها افزایش یافته است.

در این جلسه برنامه عملیاتی پیشنهادی سازگاری با کم‌آبی استان نیز مطرح و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.نوشته شده در   سه شنبه 18 تير 1398  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir