شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان شرقی بر نگرش جامعه به فضاهای شهری و ادغام کاربردی سنت و مدرنیته در شهرسازی تأکید ...

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:
شهرداری‌ها تهیه طرح ایمنی ساختمان‌ها را جدی بگیرند

برگزاری دوره آموزشی سناریو نویسی رزمایش پدافند غیرعامل در تبریز

امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی مابین اداره کل پدافند غیرعامل استانداری و اداره کل آموزش فنی و حرفه ا ...

دوره آموزشی «ارزیابی و سناریو پردازی تهدیدات و آسیب پذیری ها» برگزار شد

معاون استاندار آذربایجان شرقی:
سرمایه انسانی مهم‌ترین عامل توسعه مدیریت و منابع است

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری تشریح کرد:
جزئیات حضور استان آذربایجان شرقی در نمایشگاه توانمندی‌های روستائیان و عشایر کشور

برگزاری دوره آموزشی پدافند شیمیایی در سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی:
مدیریت مسائل اجتماعی با نگاه کالبدی و فنی امکان‌پذیر نیست

استاندار آذربایجان شرقی:
برای تبدیل علم به ثروت، دانشگاه‌ها باید کارآفرین شوند

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 816
ديروز : 801
ماه : 52651
سال جاری : 531500
تعدا مطالب : 13163
كل : 531500
 
تاریخ : شنبه 15 تير 1398     |     کد : 30871

استاندار آذربایجان شرقی:

دهیاران از پیشگامان توسعه جامعه هستند/ مهاجرت معکوس در روستاهای استان آغاز شده است

استاندار آذربایجان شرقی گفت: دهیاران در فرآیند توسعه، نقش بسیار مهمی ایفا می کنند و به همین دلیل باید از این آنان به عنوان پیشگامان توسعه در روستاها نام برد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در آیین نکوداشت روز دهیار در تبریز، با قدردانی از تلاش تمامی دهیاران استان در رفع مشکلات روستاها، توجه به توسعه روستایی را از اصلی ترین سیاست‌های دولت تدبیر و امید قلمداد کرد و افزود: متاسفانه در گذشته، آن چنان که باید و شاید به توسعه روستاها توجه نشده و به دلیل افزایش عوامل دافعه در این محیط‌ها، شاهد سرریزی جمعیت روستایی به شهرهای بزرگ هستیم.

وی به تبعات افزایش مهاجرت بی رویه از روستا به شهر در گذشته نیز اشاره کرد و گفت: مهاجرت، امری مذموم و نگران کننده نیست و در آیات و روایات نیز بر اهمیت این موضوع تاکید شده است؛ ولی مهاجرت جمعیت فعال و جوان روستایی به شهرها، حاکی از کمبود امکانات در روستاها است که دولت تدبیر و امید در این راستا، اقدامات بسیار ارزنده‌ای انجام داده و در برخی از روستاهای استان، شاهد مهاجرت معکوس به محیط های روستایی هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی در همین راستا لازمه مهاجرت معکوس از شهر به محیط روستایی را ایجاد تعادل در امکانات شهری و روستایی دانست و تصریح کرد: تلاش برای توسعه اشتغال روستایی و ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان نیز یکی دیگر از اولویت های دولت و مدیریت ارشد استان است که در این زمینه نیز برنامه هایی از سوی دولت در دست اجراست.

 پورمحمدی در ادامه، تعداد کل روستاهای دارای سکنه استان را دو هزار و 708 روستا اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر، یک میلیون و 910 هزار نفر که معادل با 27 درصد جمعیت استان است در روستاها زندگی می کنند و دهیاران زحمتکش استان در بیش از یک هزار و 946 دهیاری، مشغول خدمات رسانی به روستاییان عزیز استان هستند.

تمامی مدیران اجرایی، مکلف به همکاری با دهیاران هستند

وی از تمامی دهیاران به عنوان نمایندگان خود در روستاها نام برد و افزود: تمامی مدیران اجرایی ، مکلف به همکاری با دهیاران برای حل مشکلات روستاها هستند و مدیریت ارشد استان نیز در این زمینه از هیچ حمایت و تلاشی، دریغ نخواهد کرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین میزان کمک‌های دولت به دهیاری‌های استان از ابتدای دولت تدبیر و امید را 640 میلیارد تومان اعلام کرد و بر توجه ویژه دولت به اشتغال روستایی با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و ضرورت توجه به مشاغل مکمل همچون صنایع دستی در روستاها تاکید کرد.
 
رحمتی: 27 درصد جمعیت استان، روستانشین هستند

جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این جلسه با اشاره به برخی از مهمترین اقدامات انجام شده در روستاهای استان پس از استقرار دولت تدبیر و امید گفت: تغییر رویکرد دولت در بخش روستایی، مشهود است و خوشبختانه در دولت دوازدهم، توجه صرف به اقدامات عمرانی و رفاهی به سمت مسائلی همچون سرمایه گذاری، تامین معیشت پایدار روستایی و توانمندسازی اقشار مختلف روستاییان، سوق پیدا کرده است.

وی افزود: بیش از یک میلیون نفر و نزدیک به 27 درصد از جمعیت استان، روستانشین نشین هستند و توانمندسازی این قشر می تواند نوید بخش تسریع در حرکت به سمت توسعه اقتصادی روستاها و مهاجرت معکوس از شهر به روستا باشد.

توجه به استفاده از ظرفیت جوانان مستعد و تحصیل کرده در روستاها، توجه کافی به تقویت تمامی روستاهای استان در دو بعد فکری و مالی و همچنین توجه به توسعه گردشگری و بوم گردی در روستاها از دیگر موضوعاتی بود که رحمتی در این جلسه به آن ها اشاره کرد.
 
کرمی: دهیاران استان با کمترین منابع مالی، در حال خدمت به مردم هستند
 
کرمی، مدیرکل امور روستایی استانداری نیز در این جلسه با اشاره به نامگذاری 14 تیرماه به نام" روز دهیار" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1377 عنوانکرد: دهیاران استان با کمترین امکانات و بیشترین سطح از توقعات و انتظارات مردم، در حال ارائه خدمت هستند.

وی از توجه ویژه دولت به تقویت روستاها و دهیاران خبر داد و اظهار کرد: اعتبار واریزی به حساب دهیاری های استان از سال 82 تا 92، 162 میلیارد تومان بود که خوشبختانه در طول فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم به بیش از 640 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی همچنین از واریز 30 میلیارد تومان به حساب روستاهای فاقد دهیاری در استان توسط دولت خبر داد.
 
در این آیین، نمایندگان فرمانداران، بخشداران و دهیاران نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل و مشکلات توسعه روستایی پرداختند و در پایان، از تعدادی از دهیاران نمونه در بخش ملی و استانی تجلیل شد.
 
 


نوشته شده در   شنبه 15 تير 1398  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir