شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

در آستانه بازگشایی مدارس؛
دو مرکز آموزشی خیّرساز با حضور معاون استاندار در شهرستان بناب افتتاح شد

پیام استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی خواستار شد:
نظارت بیشتر بر دفع پسماندهای شیمیایی کارخانجات صنعتی

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری تاکید کرد:
ضرورت برخورد با متجاوزان به حریم رودخانه‌ها

رونمایی از طرح پرده‌خوانی مخاطرات کشوری در مراغه

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان شبستر برگزار شد

با حضور وزیر ارشاد و استانداران شمال غرب کشور؛
جلسه هیأت امنای بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی:
طرح نفلین‌سینیت سراب بدون شک اجرا می‌شود/ همه شرایط برای اجرای طرح فراهم است

استاندار آذربایجان شرقی:
اربعین، عرصه قدرت‌نمایی شیعیان است/ مراسم اربعین باید مردمی برگزار شود

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
راه‌آهن تبریز- میانه اولویت‌دارترین پروژه عمرانی استان است

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1186
ديروز : 1147
ماه : 40878
سال جاری : 574011
تعدا مطالب : 13330
كل : 574011
 
تاریخ : يکشنبه 9 تير 1398     |     کد : 30819

استاندار آذربایجان شرقی:

لازمه توانمندسازی حاشیه‌نشینان، مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال است

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازمه توانمندسازی، ایجاد فرصت شغلی و آموزش مهارت است، گفت: مردم مناطق حاشیه نشین را از لحاظ فکری توانمند کنیم.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی و کارگروه ارتقای وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری استان، اظهار داشت: در زمینه اولویت‌های اعتماد ساز دولت که وزیر کشور هم به آن تاکید دارد، یک سری اولویت‌ها وجود دارد که مدیران هر بخش باید روی آنها کار دقیق انجام دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه اجتماعی و فرهنگی رصد اجتماعی و فرهنگی نیاز است، افزود: یک مرکز رصد فرهنگی باید موضوعات آسیب‌های اجتماعی را رصد کرده و راه حل ارائه کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر مشارکت خیران و سمن‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی گفت: همه مشکلات باید در سایه مشارکت مردم حل شود چون بدون همراهی مردم انجام امور غیرممکن است.

وی با بیان اینکه بحث توانمندسازی یک مقوله متفاوت از  چیزی است که اکنون رخ می‌دهد، اظهار داشت: توانمندسازی بعد از عبور از مرحله ساخت خانه‌های ارزان قیمت و اعطای تسهیلات است، در آیم مرحله باید مردم مناطق حاشیه نشین را از نظر فکری و فرهنگی توانمند سازیم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: دولت نباید برای مردم خانه بسازد، بلکه اساس توانمندسازی ایجاد فرصت شغلی و آموزش مهارت‌های شغلی و اجتماعی است.

وی مهاجرت معکوس را در پیشگیری از گسترش حاشیه نشینی موثر دانست و گفت: با جلوگیری از  حاشیه نشینی بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز کاهش می یابد.

نماینده وزارت کشور در اجرای طرح ایجاد دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی نیز در این جلسه گفت: یک سوم جمعیت شهری کشور که ۲۰ میلیون نفر را شامل می شود، در بافت‌های ناکارآمد ساکن هستند.

نواب میرزایی اظهار داشت: دانشگاه تهران در دهه پنجاه مطالعاتی را در مورد بحث حاشیه نشینی انجام داد که آن زمان میزان افراد حاشیه‌نشین را حدود ۱۵ هزار نفر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه طبق آمار دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در حال حاضر ۹ تا ۱۱ میلیون نفر ساکن سکونت‌گاه‌های غیررسمی هستند، افزود: از دهه هفتاد سکونت گاه‌های غیر رسمی به عنوان پنج آسیب اول کشور مطرح است.

میرزایی اظهار داشت: اقدامات مختلفی در سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌شود که بر اساس آن، دستگاه‌های اجرایی اعم از کمیته امداد، بهزیستی، علوم پزشکی و شهرداری وارد عمل شده و کارها و هزینه‌های زیادی نیز کرده‌اند اما در نهایت این اقدامات باعث بهبود وضعیت حاشیه‌نشینی نشده است.

وی با بیان اینکه راهکارهای مختلفی توسط نهادهای متولی ارائه شده است، افزود: در حوزه اجرا همه برای انجام کارها متفق القول هستند از این‌رو دفاتر تسهیل‌گری در این محلات تشکیل می‌شود تا به صورت نظام یافته و هدف‌مند بتوانیم این منابع را توسط دستگاه‌های نهادهای مختلف هزینه کنیم.

در این جلسه همچنین گزارش اقدامات انجام یافته برای سامان‌دهی مناطق حاشیه‌نشین شهر مراغه توسط شکری، فرماندار مراغه ارائه شد.
 


نوشته شده در   يکشنبه 9 تير 1398  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir