شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:
آماده انتقال تجربیات به کشورهای اسلامی هستیم/ تولید 75 درصد صنایع دستی کشور توسط زنان

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:
30 درصد از پست‌های مدیریتی تا پایان دولت دوازدهم به زنان متخصص سپرده می‌شود

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:
ضرورت افزایش نرخ مشارکت بانوان استان/ لزوم اقدامات کاربردی‌تر در حوزه جنسیتی

با حکم استاندار؛
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی منصوب شد

رئیس کل بانک مرکزی:
سفر به تبریز مثبت و سازنده بود/ امید زیادی به صادرات آذربایجان شرقی داریم

گزارش سفر دو روزه رئیس کل بانک مرکزی به استان آذربایجان شرقی

همتی وارد تبریز شد؛
مسائل و مشکلات بانکی و ارزی استان با حضور رئیس کل بانک مرکزی بررسی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران تشریح کرد:
اهداف و برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در استان آذربایجان شرقی

وزیر راه و شهرسازی:
حرکت سازندگی در کشور از نفس نیفتاده است/ ضرورت پرهیز از افتتاح شتابزده پروژه‌های عمرانی

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
بهره‌برداری از چندین قطعه آزادراه تبریز- ارومیه تا پایان دولت دوازدهم

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 2215
ديروز : 2804
ماه : 93340
سال جاری : 389532
تعدا مطالب : 12759
كل : 389532
 
تاریخ : يکشنبه 19 خرداد 1398     |     کد : 30624

فرماندار مراغه:

سهند نیازمند حفاظت وصیانت زیست محیطی است

فرماندار ویژه شهرستان مراغه در نشست کارگروه حفاظت و احیای سهند گفت: کوهستان سهند به عنوان نماد آذربایجان شرقی از جمله مناطقی است که باید به صورت مستمر و برنامه ریزی شده مورد حفاظت و صیانت زیست محیطی قرار گیرد.

حمید شکری افزود: برای این منظور دستگاه‌های متولی امر از جمله حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و امور آب رسالت مهمی در حفاظت از زیست بوم و اکوسیستم سهند برعهده دارند.

وی اضافه کرد : سهند به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی از ظرفیت های مناسب و بزرگی در بخش گردشگری خطه آذربایجان برخودار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به نقش اکوسیستم سهند در منطقه گفت: بیشتر شدن تعداد دام در مراتع و چرای بی رویه زمینه ساز تضعیف پوشش گیاهی در این منطقه شده است.

 حمید قاسمی افزود: تخریب رودخانه‌ها در اثر برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر آنها و نیز استفاده از کودها و سموم شیمیایی زمینه ساز ایجاد آسیب‌های زیست محیطی و آلایندگی‌ها در پایین دست رودخانه‌های منطقه شده است.

وی اضافه کرد: تبدیل اراضی ملی به زمین‌های کشاورزی و باغی و نیز جاده کشی و معدن از جمله آسیب‌ها و چالش‌های پیش روی محیط زیست دامنه‌های سهند است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قاسمی با بیان اینکه مناطق چهارگانه حفاظت شده دامنه‌های سهند پشتیبان تنوع زیستی استان و شمالغرب کشور است، گفت: چهار منطقه شکار ممنوع سهند، منطقه حفاظت شده سهند، اثر طبیعی ملی فسیلی و منطقه حفاظت شده صوفی چای از جمله مناطق مورد صیانت این سازمان برای حمایت از تنوع زیستی و گیاهی در استان است.

وی ادامه داد: منطقه شکار ممنوع سهند با ۶۲ هزار هکتار مساحت، منطقه حفاظت شده سهند با ۶۶ هزار هکتار، اثر طبیعی ملی فسیلی با یک هزار و ۲۶ هکتار و منطقه حفاظت شده صوفی چای با حدود ۱۳ هزار هکتار از جمله مناطقی هستند که در دامنه‌های سهند از تنوع بی نظیر گیاهی و جانوری برخوردار هستند.

قاسمی اضافه کرد: این مناطق بکر با هزاران نوع پوشش گیاهی و جانوری و سرچشمه گرفتن چندین رودخانه دائمی علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، بر اقلیم، آب و هوا و محیط زیست منطقه نیز تأثیر دارد.

وی با بیان اینکه کوهستان سهند ۴۵۰ هزار هکتار وسعت دارد، گفت: ایجاد سکونتگاه‌ها و توسعه کشاورزی و وجود مراتع بستر مناسبی برای توسعه منطقه و استان فراهم کرده است.

رئیس اداره محیط زیست مراغه نیز در این نشست با اشاره به ایجاد ستاد احیای سهند گفت: تحقق اهداف این ستاد در جهت حفاظت از محیط زیست دامنه‌های سهند نیازمند همراهی و مشارکت دستگاه‌های شهرهای همجوار و استانی است.

غلامرضا زارعی افزود: تقویت یگان‌های مشترک حفاظتی، جلوگیری از گسترش راه‌های دسترسی به دامنه‌های سهند، تجدید نظر در چرای احشام و جلوگیری از برداشت بی رویه گیاهان دارویی از جمله راهکارهایی است که برای حفاظت از محیط زیست منطقه باید مورد اهتمام قرار گیرد.

وی ادامه داد: تخصیص بودجه مناسب برای طرح‌های آبخیزداری و ایجاد امکانات لازم برای استقرار یگان‌های حفاظتی از جمله چالش‌های پیش رو در این منطقه است.

وی با اشاره به رویداد روز سهند اضافه کرد: با توجه به پوشش گیاهی و مسائل زیست محیطی برگزاری روز سهند باید به هفته آخر شهریورماه موکول شود.

کوه سهند با سه هزار و ۷۰۷ متر ارتفاع در ۳۴ کیلومتری شمال شرق شهرستان مراغه است.

سهند، نام قله و رشته ‌کوهی آتشفشانی در جنوب تبریز، شمال مراغه و هشترود، غرب بستان‌ آباد و شرق آذرشهر، عجب‌شیر و اسکو در آذربایجان شرقی است.

این رشته ‌کوه دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آنها قله کمال (قوچ‌گلی داغی) ۳۷۰۷ متر بلندی دارد و مرتفع‌ ترین نقطه استان محسوب می ‌شود.

رشته ‌کوه سهند به دلیل انبوه گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌‌های ایران مشهور ‌است چرا که سطح تمام مناطق این رشته ‌کوه پوشیده از سبزه ‌است. کوه ‌های کمال، جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌ داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان و درویش از مهم‌ ترین قلل رشته ‌کوه سهند محسوب می‌ شوند.


آلبوم تصاویرسهند نیازمند حفاظت وصیانت زیست محیطی است

نوشته شده در   يکشنبه 19 خرداد 1398  توسط   کاربر روابط عمومی مراغه   
واحد ارجاع دهنده فرمانداری مراغه
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir