شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان شرقی:
دیوان محاسبات، مشاور امین دستگاه‌های اجرایی است

بازدید مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی از موسسه توانمندسازی بهشت بانوان

گزارش گردهمایی بزرگ سمن‌های آذربایجان شرقی؛
افزایش مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در دولت تدبیر و امید

معاون رئیس جمهور خبر داد:
موافقت با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی ساخت خط ۲ متروی تبریز

معاون رئیس جمهور:
آزادراه تبریز- بازرگان و تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز مشکل اعتباری ندارند

معاون رئیس جمهور:
سدهای شهید مدنی تبریز و شهریار میانه سال آینده آبگیری می‌شوند

معاون رئیس جمهور:
راه‌آهن میانه- تبریز در محور میانه تا بستان‌آباد تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

استاندار آذربایجان شرقی:
تکمیل خط آهن میانه- تبریز نیازمند 120 میلیارد تومان اعتبار است

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی:
تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مجموعه تاریخی بازار تبریز جدی گرفته شود

معاون استاندار:
مشارکت حداکثری مردم و سلامت انتخابات، اولویت اصلی ماست

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1066
ديروز : 951
ماه : 56147
سال جاری : 526711
تعدا مطالب : 13151
كل : 526711
 
تاریخ : پنجشنبه 10 اسفند 1396     |     کد : 27813

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:

شرط اثرگذاری اعتبارات توسعه روستایی، توجه به اشتغال و معیشت روستاییان است

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی از پرداخت 134 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های استان در سال جاری خبر داد و گفت: بدون ورود جدی دهیاران به حوزه اشتغال روستایی، این اعتبارات اثرگذار نخواهد بود.

تقی کرمی در اولین نشست مجمع مشورتی جوانان روستایی استان، افزود: از سال 1382 تاکنون، برای عمران و آبادانی روستاها در استان، 566 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌ها پرداخت شده است که 441 میلیارد تومان از آن در چهار سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه هنوز درک درستی از بحث اشتغال روستایی وجود ندارد، گفت: دولت تمام توان خود را برای توسعه اشتغال روستایی از طریق دهیاران به کار گرفته و انتظار از دهیاران و بخشداران این است که برای استفاده صحیح از منابع و تسهیلات این بخش تلاش کنند.

کرمی با اشاره به چالش‌ها و فرصت‌های حوزه اشتغال روستایی، گفت: در حال حاضر 28 درصد از شاغلان کشور در حوزه کشاورزی مشغول به کار هستند و این در حالی است که تنها 9 درصد از تولید ناخالص ملی به این بخش اختصاص دارد و این نشان می‌دهد که بخش کشاورزی فاقد بازدهی مناسب بوده و کشاورزان ما درآمد بالایی ندارند.

وی با بیان اینکه روستاییان به‌عنوان قشر مولد جامعه باید در نوع تولید خود تجدیدنظر کنند، افزود: رونق تولید و اشتغال روستایی و اصلاح وضعیت معیشتی روستاییان نیازمند فکر خلاق و ذهن پویای جوانان است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در ادامه از ثبت‌نام بیش از هشت هزار نفر در سامانه تسهیلات اشتغال روستایی (کارا) در استان خبر داد و گفت: از این تعداد، 7256 طرح مربوط به بخش کشاورزی است؛ در حالیکه امروزه در کشورهای توسعه‌یافته 70 درصد اشتغال در بخش خدمات است.

وی با بیان اینکه هنوز از تفکرات سنتی در حوزه اشتغال و تولید فاصله نگرفته‌ایم، افزود: عقل اقتصادی می‌گوید که باید در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کرد که ایجاد اشتغال در آن حوزه ارزان‌تر تمام می‌شود؛ به‌طور مثال میانگین هزینه ایجاد اشتغال در بخش پتروشیمی، 800 میلیون تومان برای هر نفر است اما همین نرخ در بخش‌هایی مانند خدمات، گردشگری، آی‌تی یا فناوری‌های نو، حداکثر 100 میلیون تومان است.

کرمی با بیان اینکه اگر اطلاع‌رسانی درست صورت می‌گرفت به جای ثبت‌ هشت هزار طرح، باید هزار طرح اما هزار طرح درست ثبت می‌شد، افزود: هزینه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های ثبت شده در سامانه کارا، 1800 میلیارد تومان است در حالی که سهم استان از این تسهیلات 432 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه تاکنون تنها 34 طرح اشتغال روستایی مورد تصویب قرار گرفته است، گفت: جوانان باید فکر و ذهن خلاق خود را به کار گرفته و برای توسعه اشتغال روستایی و افزایش درآمد روستاییان ایده‌ها و طرح‌های نو ارائه کنند.

کرمی با اشاره به اینکه مهاجرت روستاییان ناشی از بیکاری است، افزود: اگر ثروت روستاییان افزایش یابد انگیزه‌ای برای مهاجرت باقی نمی‌ماند و روستایی ما مجبور نمی‌شود برای کار و کسب درآمد به منطقه‌ای مثل عسلویه با آن شرایط سخت آب‌وهوایی برود.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل هیأت‌های اندیشه‌ورز در روستاها برای استفاده از مزیت‌های نسبی هر روستا، مجمع مشورتی جوانان روستایی را نیز ظرفیت دیگری در این راستا عنوان کرد و از جوانان روستایی خواست به صورت جدی در حوزه اشتغال روستایی و اصلاح وضعیت معیشتی روستاییان ورود کنند.
 


نوشته شده در   پنجشنبه 10 اسفند 1396  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir