شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان شرقی بر نگرش جامعه به فضاهای شهری و ادغام کاربردی سنت و مدرنیته در شهرسازی تأکید ...

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:
شهرداری‌ها تهیه طرح ایمنی ساختمان‌ها را جدی بگیرند

برگزاری دوره آموزشی سناریو نویسی رزمایش پدافند غیرعامل در تبریز

امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی مابین اداره کل پدافند غیرعامل استانداری و اداره کل آموزش فنی و حرفه ا ...

دوره آموزشی «ارزیابی و سناریو پردازی تهدیدات و آسیب پذیری ها» برگزار شد

معاون استاندار آذربایجان شرقی:
سرمایه انسانی مهم‌ترین عامل توسعه مدیریت و منابع است

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری تشریح کرد:
جزئیات حضور استان آذربایجان شرقی در نمایشگاه توانمندی‌های روستائیان و عشایر کشور

برگزاری دوره آموزشی پدافند شیمیایی در سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی:
مدیریت مسائل اجتماعی با نگاه کالبدی و فنی امکان‌پذیر نیست

استاندار آذربایجان شرقی:
برای تبدیل علم به ثروت، دانشگاه‌ها باید کارآفرین شوند

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 832
ديروز : 801
ماه : 52667
سال جاری : 531516
تعدا مطالب : 13163
كل : 531516
 
تاریخ : دوشنبه 27 ارديبهشت 1395     |     کد : 22929

تاکید معاون استاندار آذربایجان شرقی بر توجه بیشتر به گروه‌های آسیب‌پذیر کودکان؛

سازمان‌های مردم‌نهاد مطالبه‌گر حقوق کودکان باشند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

دکتر سعید شبستری در جلسه کارگروه امور بانوان و خانواده استان با محوریت حقوق کودکان، با بیان این که سرمایه اصلی کشور نیروی انسانی سالم و آموزش‌دیده است، افزود: تجربه نشان داده است که بسیاری از بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه رخ می‌دهد توسط افرادی است که در کودکی دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند

وی بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی در زمینه حقوق کودکان نیز تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی یکی از کشورهای توسعه یافته و مترقی در زمینه رعایت حقوق کودکان است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، گفت: کودکان طلاق و فرزندان معتادان و زندانیان از مهم‌ترین گروه‌هایی که در معرض خطر جدی قرار دارند که گاه موجب تبدیل شدن آنان به کودکان کار و خیابانی می‌شود، لذا باید به این گروه‌ها توجه بیشتری شود.

شبستری تاکید کرد: در استان آذربایجان شرقی تمامی موارد ذکر شده نسبت به سایر استان‌ها آمار کمتری دارد ولی باید این مسایل همچنان مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

شبستری با اشاره به تعداد کودکان تحت حمایت بهزیستی استان گفت: هم اکنون ۲۸۰ کودک در مراکز بهزیستی  و ۷۰ کودک در شیرخوارگاه‌های استان تحت مراقبت هستند که اکثریت آنها را کودکان بدسرپرست تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر این که کودک‌آزاری در آذربایجان شرقی به نسبت سایر استان‌ها بسیار کمتر است، گفت: از 40 کودک خیابانی شناسایی شده در استان 36 نفر به آغوش خانواده بازگشته و مابقی در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر جلوگیری از روند بی‌سوادی در کشور، گفت: هیچ کس نباید به خاطر مشکلات اقتصادی و دور بودن از مراکز آموزشی از تحصیل باز بماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر انتقال زندان تبریز از محل فعلی، گفت: باید در این دولت این کار را انجام دهیم چرا که زندان فعلی تبریز سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد و مکان مناسبی برای زندانیان نیست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران نیز در این نشست با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد در مطالبه‌گری حقوق کودکان، اظهارکرد: 30 درصد جمعیت کشور را افراد زیر 18 سال تشکیل می دهند و برقراری عدالت در رفاه، سلامت، امور اجتماعی و فرهنگی و آموزش و کیفیت زیست آنان از موضوعات مهمی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مظفر الوندی با اشاره به این که کودکان سرمایه کشورهستند، ادامه داد: سند ملی حقوق کودک با تکیه بر ارزش‌ها و قواعد بنیادین قانونی و عرفی موجود کشور تدوین شده و تلاش بر این است که در مراحل اجرایی منطبق بر فرهنگ و شرایط هر استان بومی‌سازی شود تا مفاد آن جامه عمل بپوشد.

وی گفت: ماده 45 قانون حمایت از خانواده بر رعایت منافع عالی کودکان در هر تصمیم صراحت دارد و می طلبد که مسوولان امر در تصمیم سازی های مختلف سهم 30 درصدی جمعیت کودکان را لحاظ کنند و نیاز است در برش استانی سند ملی حقوق کودک نیز این مهم پررنگ دیده شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران بر لزوم ایجاد حساسیت همگانی و بخصوص ایجاد حساسیت برای مدیران دولتی در راستای احقاق همه جانبه حقوق کودکان تاکید کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت شاخص های مختلف در آذربایجان شرقی در ارتباط با کودکان بسیار بهتر از سایر استان هاست.

در این جلسه تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه امور بانوان و خانواده استان به بیان برنامه‌ها و اهداف خود در حوزه حقوق کودکان پرداختند.


نوشته شده در   دوشنبه 27 ارديبهشت 1395  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir