شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eazgov
 
 آخرین اخبار

در نشست مدیریت بحران استان انجام شد؛
اعلام آماده‌باش استاندار به مدیران استان/ هماهنگی برای مواجهه با حوادث احتمالی

پیام استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت 2 فروردین، روز جهانی آب

استاندار آذربایجان شرقی در پیام نوروزی سال 1398:
همه باید برای بهبود وضعیت و نشاط و امیدواری در جامعه تلاش کنند

در آستانه سال نو؛
استاندار آذربایجان شرقی از نوار مرزی استان بازدید کرد

استاندار آذربایجان شرقی:
لزوم آرام‌سازی بافت مرکزی شهر تبریز/ ایجاد مسیرهای پیاده‌رو در راستای انسان‌محوری است

در آخرین ساعات کاری سال؛
استاندار آذربایجان شرقی از سازمان برنامه و بودجه، خزانه معین استان و بانک ملی بازدید کرد

معاون اقتصادی استاندار:
بخش عمده مطالبات کارگران بلبرینگ سازی پرداخت شد/ دست به دست هم دهیم تا تولید در بلبرینگ سازی راه بیف ...

در نشست ستاد تسهیل به ریاست معاون اقتصادی استاندار؛
مسائل و مشکلات 10 واحد تولیدی بررسی شد

استاندار آذربایجان شرقی:
اراده قوی و هماهنگی مردم و مسئولان، مهم‌ترین عامل احیای دریاچه ارومیه است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی:
کارخانه‌های بحرانی آذربایجان شرقی به 10 واحد کاهش یافت

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1157
ديروز : 1859
ماه : 44374
سال جاری : 198744
تعدا مطالب : 12342
كل : 198744
 
تاریخ : دوشنبه 27 ارديبهشت 1395     |     کد : 22929

تاکید معاون استاندار آذربایجان شرقی بر توجه بیشتر به گروه‌های آسیب‌پذیر کودکان؛

سازمان‌های مردم‌نهاد مطالبه‌گر حقوق کودکان باشند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

دکتر سعید شبستری در جلسه کارگروه امور بانوان و خانواده استان با محوریت حقوق کودکان، با بیان این که سرمایه اصلی کشور نیروی انسانی سالم و آموزش‌دیده است، افزود: تجربه نشان داده است که بسیاری از بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه رخ می‌دهد توسط افرادی است که در کودکی دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند

وی بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی در زمینه حقوق کودکان نیز تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی یکی از کشورهای توسعه یافته و مترقی در زمینه رعایت حقوق کودکان است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، گفت: کودکان طلاق و فرزندان معتادان و زندانیان از مهم‌ترین گروه‌هایی که در معرض خطر جدی قرار دارند که گاه موجب تبدیل شدن آنان به کودکان کار و خیابانی می‌شود، لذا باید به این گروه‌ها توجه بیشتری شود.

شبستری تاکید کرد: در استان آذربایجان شرقی تمامی موارد ذکر شده نسبت به سایر استان‌ها آمار کمتری دارد ولی باید این مسایل همچنان مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

شبستری با اشاره به تعداد کودکان تحت حمایت بهزیستی استان گفت: هم اکنون ۲۸۰ کودک در مراکز بهزیستی  و ۷۰ کودک در شیرخوارگاه‌های استان تحت مراقبت هستند که اکثریت آنها را کودکان بدسرپرست تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر این که کودک‌آزاری در آذربایجان شرقی به نسبت سایر استان‌ها بسیار کمتر است، گفت: از 40 کودک خیابانی شناسایی شده در استان 36 نفر به آغوش خانواده بازگشته و مابقی در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر جلوگیری از روند بی‌سوادی در کشور، گفت: هیچ کس نباید به خاطر مشکلات اقتصادی و دور بودن از مراکز آموزشی از تحصیل باز بماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر انتقال زندان تبریز از محل فعلی، گفت: باید در این دولت این کار را انجام دهیم چرا که زندان فعلی تبریز سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد و مکان مناسبی برای زندانیان نیست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران نیز در این نشست با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد در مطالبه‌گری حقوق کودکان، اظهارکرد: 30 درصد جمعیت کشور را افراد زیر 18 سال تشکیل می دهند و برقراری عدالت در رفاه، سلامت، امور اجتماعی و فرهنگی و آموزش و کیفیت زیست آنان از موضوعات مهمی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مظفر الوندی با اشاره به این که کودکان سرمایه کشورهستند، ادامه داد: سند ملی حقوق کودک با تکیه بر ارزش‌ها و قواعد بنیادین قانونی و عرفی موجود کشور تدوین شده و تلاش بر این است که در مراحل اجرایی منطبق بر فرهنگ و شرایط هر استان بومی‌سازی شود تا مفاد آن جامه عمل بپوشد.

وی گفت: ماده 45 قانون حمایت از خانواده بر رعایت منافع عالی کودکان در هر تصمیم صراحت دارد و می طلبد که مسوولان امر در تصمیم سازی های مختلف سهم 30 درصدی جمعیت کودکان را لحاظ کنند و نیاز است در برش استانی سند ملی حقوق کودک نیز این مهم پررنگ دیده شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران بر لزوم ایجاد حساسیت همگانی و بخصوص ایجاد حساسیت برای مدیران دولتی در راستای احقاق همه جانبه حقوق کودکان تاکید کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت شاخص های مختلف در آذربایجان شرقی در ارتباط با کودکان بسیار بهتر از سایر استان هاست.

در این جلسه تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه امور بانوان و خانواده استان به بیان برنامه‌ها و اهداف خود در حوزه حقوق کودکان پرداختند.


نوشته شده در   دوشنبه 27 ارديبهشت 1395  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir