شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی:
امانت‌داری و قانون‌مداری، مهم‌ترین تعهد مجریان انتخابات است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:
همکاری شرکای آموزش و پرورش برای انسداد مبادی بی‌سوادی در استان

در سفر به ورزقان؛
استاندار آذربایجان ‌شرقی از عملیات اجرایی سد خاکی حاجیلر چای بازدید کرد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی در اجرای برنامه بازآفرینی شهری ضروری است

استاندار آذربایجان شرقی:
مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست کارهای فرهنگی است/ لزوم توسعه آموزش‌های عمومی و مشارکت‌های مردمی

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
حریم قانونی راه‌ها در محدوده 30 کیلومتری و ورودی شهرها آزادسازی شود

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:
لزوم بهره‌گیری از توان کارشناسی و تعامل بین بخشی با هدف توسعه صادرات

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی:
آمار وقایع حیاتی استان به صورت تخصصی و کاربردی بررسی شود

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
احداث نیروگاه‌های خورشیدی، گزینه مناسبی برای درآمدزایی دهیاری‌هاست

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی:
پیشگیری تنها راه مقابله با شیوع مواد مخدر است/ نتایج آموزش‌ها باید ملموس باشد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 4748
ديروز : 11241
ماه : 78133
سال جاری : 330964
تعدا مطالب : 12642
كل : 330964
 
تاریخ : جمعه 29 خرداد 1394     |     کد : 19819

استاندار آذربایجان شرقی:

مبارزه موفق با پدیده شوم اعتیاد نیازمند حساسیت و همراهی آحاد مردم است

استاندار آذربایجان شرقی در جمع نمازگزاران جمعه تبریز، مبارزه موفق با پدیده شوم اعتیاد را نیازمند حساسیت و همراهی آحاد مردم دانست و گفت: تا زمانی که مردم این پدیده را معضل اجتماعی تلقی نکنند قطعا تلاش مسوولان به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

استاندار آذربایجان شرقی در جمع نمازگزاران جمعه تبریز، ضمن ارایه آماری از خطرات و تبعات شیوع مواد مخدر، مبارزه موفق با پدیده شوم اعتیاد را نیازمند حساسیت و همراهی آحاد مردم دانست و گفت: تا زمانی که مردم این پدیده را معضل اجتماعی تلقی نکنند قطعا تلاش مسوولان به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

دکتر اسماعیل جبارزاده در سخنان خود که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر پیش از خطبه‌های نماز جمعه ایراد کرد، مواد مخدر را یکی از تهدیدهای بزرگ برای جامعه بشری توصیف کرد و گفت: امروزه استکبار جهانی با تشکیل باندهای قاچاق مواد مخدر به دنبال شیوع اعتیاد در بین جوامع بشری است و سود سالیانه تجارت مواد مخدر در دنیا 600 میلیارد دلار است.

وی افزود: این سود هنگفت، باندهای مافیایی را به سمت توسعه بازارهای مصرف مواد مخدر سوق داده و سالیانه میلیون‌ها نفر از جمعیت دنیا به این بلای خانمان‌سوز گرفتار می‌شوند.

جبارزاده با اشاره به این که ایران در مسیر تولید و ترانزیت مواد مخدر قرار دارد، گفت: سال‌ها پیش آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد، اما نه تنها تروریسم از بین نرفت بلکه معلوم شد که آنها در افغانستان به دنبال تامین مواد مخدر مورد نیاز دنیا هستند.

وی با بیان این که کشت خشخاش در افغانستان بعد از حمله آمریکا 35 برابر شده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران بیش از سایر کشورها در معرض خطر مواد مخدر قرار دارد و تا امروز در راه مبارزه با این پدیده شوم، 3700 نفر از فرزندان این مرز و بوم به شهادت رسیده‌اند.

جبارزاده با اشاره به این که کنترل مرزهای کشور برای جلوگیری از ورود مواد مخدر هزینه بسیار زیادی بر کشور تحمیل می‌کند، گفت: سال گذشته 550 تن مواد مخدر در کشور کشف و 270 هزار نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به ضرورت اجتماعی شدن بحث مبارزه با اعتیاد اشاره کرد و گفت: اگر مردم در جریان تبعات و خطرات مواد مخدر قرار نگیرند و مبارزه با اعتیاد به عنوان یک الگوی اجتماعی مطرح نشود، مبارزه صرف نظامی و مسلحانه نمی‌تواند تبعات این پدیده را کاهش دهد.

وی با اشاره به این که روزانه هشت نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند، افزود: در هر خانواده‌ای که یک نفر معتاد حضور داشته باشد آن خانواده تا سال‌ها درگیر مسایل مختلف و آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.

جبارزاده آمار معتادان شناسایی شده در کشور را یک میلیون و 325 هزار نفر اعلام کرد و گفت: برخی معتقدند که این آمار نباید گفته شود، اما اعتقاد ما و دولت یازدهم این است که مردم محرمان نظام هستند و تا زمانی که مردم به اهمیت موضوع واقف نبوده و به دولت کمک نکنند هیچ دولتی قادر به مبارزه با معضلات اجتماعی نیست.

وی ادامه داد: اگر میانگین هر خانواده را چهار نفر در نظر بگیریم به طور متوسط بیش از پنج میلیون نفر از مردم کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر پدیده شوم اعتیاد هستند.

جبارزاده با بیان این که 55 درصد از معتادان، متاهل هستند، گفت: این آمار نشان می‌دهد که 700 هزار نفر از زنان و دختران ما و قریب به 1.5 میلیون نفر از کودکان ما در خطر هستند و آینده آنها تهدید می‌شود.

وی همچنین گفت: 70 درصد از زندانیان جرایم مرتبط با مواد مخدر دارند و بیشترین جرایم و مشکلات اجتماعی توسط معتادان انجام می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی حساسیت مردم نسبت به خطر اعتیاد را ضروری خواند و گفت: امروز آمریکا و استکبار جهانی به این نتیجه رسیده است که با حمله نظامی نمی‌تواند ملت ایران را به زانو درآورد، چرا که این ملت در هشت سال دفاع مقدس نشان دادند که از جان خود می‌گذرند اما یک وجب از خاک کشور را به دشمن نمی‌دهند.

وی افزود: دشمن دریافته است که باید این کشور را از درون خراب کند و یکی از شگردهای دشمن در این راستا، شیوع اعتیاد است که نه تنها انگیزه جوانان را از آنها می‌گیرد بلکه به تبع هر جوان معتاد، چندین نفر را هم درگیر مشکل می‌کند.

جبارزاده با بیان این که دولت و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی وظیفه خود را تمام و کمال انجام می‌دهند، گفت: تا زمانی که مردم این پدیده را معضل اجتماعی تلقی نکنند و نسبت به اهمیت آن حساس نشوند قطعا تلاش ما به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

وی با تاکید بر این که نباید نسبت به جوانان بی‌تفاوت باشیم، افزود: هیچ کس نباید تصور کند که از این خطر در امان است، مواد مخدر خطری است که به هیچ کس رحم نمی‌کند مگر این دقت کافی صورت گیرد.

جبارزاده با بیان این که اعتیاد جوانان، نوجوانان و همه مردم را تهدید می‌کند، گفت: همه جوانان امیدهای آینده ما هستند و باید همه پدران و مادران نسبت به رفتارهای آنان حساس باشند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه‌های استان در راستای مبارزه با مواد مخدر، گفت: در سال گذشته و امسال بیش از 3600 دقیقه برنامه تلویزیونی و رادیویی در صدا و سیمای استان تولید و پخش شده و 800 کارگاه آموزشی برای آشنایی مردم با خطرات اعتیاد و راه‌های پیشگیری از آن برگزار شده است.

وی از تمام دست‌اندرکاران حوزه مبارزه با مواد مخدر قدردانی کرد و گفت: نیروی انتظامی استان در این راستا پنج هزار عملیات انجام داده است و در سایه این تلاش‌ها امروز آذربایجان شرقی استانی ناامن برای قاچاقچیان مواد مخدر بوده و تمام قد در برابر این ناهنجاری اجتماعی ایستاده است.

جبارزاده همچنین به احداث مرکز ماده 16 ویژه نگهداری و درمان معتادان اشاره کرد و گفت: در این مرکز نسبت به درمان و حرفه‌آموزی معتادان اقدام خواهد شد تا بتوانند پس از بهبودی به آغوش خانواده و جامعه بازگردند.

وی با تاکید بر این که باید در سال 94 آذربایجان شرقی را به استانی عاری از معتاد متجاهر تبدیل کنیم، گفت: در این راه نمی‌توانیم موفق باشیم مگر با کمک تک‌تک مردم استان.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین در بخش ابتدایی سخنان خود با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، بر حمایت از مجاهدان اسلام در عراق و سوریه تاکید کرد و گفت: برخی از فرزندان ما امروز در قالب کمک فکری و انجام عملیات علیه استکبار جهانی و دست‌پرورده آن، داعش تلاش می‌کنند و نیاز به حمایت مادی و معنوی دارند.

وی همچنین با اشاره به مصرف بالای آب در کشور و با بیان این که آذربایجان شرقی یکی از استان‌های در معرض بحران بی‌آبی است، افزود: مصرف آب در کشور بیش از حد مجاز است و باید تلاش کنیم با صرفه‌جویی در مصرف آب، از کمبود و قطعی آب جلوگیری کنیم.

جبارزاده همچنین به سفر اخیر هیات دولت به استان اشاره کرد و با بیان این که استقبال پرشور مردم از رییس جمهور برگ زرین دیگری از حمایت و پشتیبانی مردم آذربایجان از نظام و انقلاب را به ثبت رساند، گفت: هیات دولت در این سفر بیش از یک‌هزار میلیارد تومان بودجه برای توسعه استان در بخش‌های مختلف و رفاه و آسایش مردم اختصاص داد که این اعتبار پنج برابر بودجه عمرانی استان است.


نوشته شده در   جمعه 29 خرداد 1394  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir