شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی:
امانت‌داری و قانون‌مداری، مهم‌ترین تعهد مجریان انتخابات است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:
همکاری شرکای آموزش و پرورش برای انسداد مبادی بی‌سوادی در استان

در سفر به ورزقان؛
استاندار آذربایجان ‌شرقی از عملیات اجرایی سد خاکی حاجیلر چای بازدید کرد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی در اجرای برنامه بازآفرینی شهری ضروری است

استاندار آذربایجان شرقی:
مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست کارهای فرهنگی است/ لزوم توسعه آموزش‌های عمومی و مشارکت‌های مردمی

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
حریم قانونی راه‌ها در محدوده 30 کیلومتری و ورودی شهرها آزادسازی شود

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:
لزوم بهره‌گیری از توان کارشناسی و تعامل بین بخشی با هدف توسعه صادرات

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی:
آمار وقایع حیاتی استان به صورت تخصصی و کاربردی بررسی شود

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
احداث نیروگاه‌های خورشیدی، گزینه مناسبی برای درآمدزایی دهیاری‌هاست

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی:
پیشگیری تنها راه مقابله با شیوع مواد مخدر است/ نتایج آموزش‌ها باید ملموس باشد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 4234
ديروز : 11241
ماه : 77619
سال جاری : 330450
تعدا مطالب : 12642
كل : 330449
 
تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393     |     کد : 18933

در ارزیابی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛

در ارزیابی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛آذربایجان شرقی استان برتر در امر مبارزه با قاچاق معرفی شد

استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که در منطقه آزاد ارس برگزار شد، این موفقیت را مدیون مجاهدت‌ها و تلاش‌های موثر مسوولان ذیربط استان دانست و بر استمرار این تلاش‌ها تاکید کرد.

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارزیابی سالانه خود از عملکرد استان‌ها، آذربایجان شرقی را به عنوان استان برتر در امر مبارزه با پدیده قاچاق معرفی کرد.

دکتر اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که در منطقه آزاد ارس برگزار شد، این موفقیت را مدیون مجاهدت‌ها و تلاش‌های موثر مسوولان ذیربط استان دانست و بر استمرار این تلاش‌ها تاکید کرد.

وی با بیان این که منطقه آزاد ارس از نظر کنترل مرزها و میزان قاچاق وضعیت بهتری نسبت به سایر مناطق کشور دارد، افزود: در هر حال باید اقدامات لازم برای مبارزه با قاچاق افزایش یابد.

جبارزاده با اشاره به تاکید و تصریح رهبر معظم انقلاب بر مبارزه با قاچاق در دیدار اخیر ایشان با مردم تبریز، گفت: تاکید رهبری علاوه بر وظیفه قانونی یک تکلیف شرعی هم محسوب می‌شود و مدیران استان برای عمل به فرمایش‌های ایشان تمام تلاش خود را به کار خواهند بست.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر همدلی و صمیمیت همه مسوولان استان در پیشبرد امور اجرایی، خاطرنشان کرد: با وجود این که در استقلال مناطق آزاد در قانون پیش‌بینی شده است، اما در آذربایجان شرقی ارتباط بسیار نزدیک و بردارانه‌ای بین منطقه آزاد ارس و مدیریت استان برقرار است و همه دستگاه‌ها خود را موظف به حمایت از این منطقه می‌دانند.

وی افزود: نگاه منطقه آزاد ارس تنها نگاه تجاری نبوده و رویکرد تولید و صادرات نیز در این منطقه مورد توجه است.

جبارزاده اظهار داشت: یکی از جذبه‌های مناطق آزاد استفاده از کالای همراه مسافر است و امیدواریم روزی برسد که مردم به جای کالاهای وارداتی از کالاهای تولید خود منطقه استفاده کنند.

پدیده قاچاق صدمات زیادی به بخش تولید و اشتغال می‌زند

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم در این جلسه با بیان این که خوشبختانه آذربایجان شرقی از نظر وضعیت قاچاق جزو استان‌های مشکل‌دار کشور نیست، افزود: البته تلاش و مراقبت بیشتر در این زمینه ضروری است.

علیرضا بیات افزود: متاسفانه میزان قاچاق از مرزهای کشور رقم قابل توجهی است که صدمات و تبعات زیادی به بخش تولید، صنعت و اشتغال وارد می‌کند.

وی در ادامه به عوامل موثر در بروز پدیده قاچاق از جمله مسیرهای شبه‌قانونی و پیچیدگی قوانین و مقررات صادرات و واردات اشاره کرد و گفت: تعدد دستگاه‌های دخیل در صدور مجوزهای صادرات و واردات و موازی‌کاری آنها باعث بالا رفتن هزینه‌های تجارت قانونی و ایجاد زمینه‌های تخلف می‌شود.

بیات با بیان این که با وجود تلاش‌های نیروهای امنیتی و نظامی، قاچاق فاقد هر گونه ریسکی است، افزود: در سال گذشته 1200 میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شد که میزان جریمه صادر شده برای پرونده‌های مربوط به آن تنها 640 میلیارد تومان و میزان جریمه اجرا شده 34 میلیارد تومان بود.

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اصلاح فرایندها و شفاف‌سازی عملیات تجاری و تسهیل قوانین و مقررات را از جمله سیاست‌های کلی مبارزه با قاچاق اعلام کرد و گفت: در این زمینه 118 برنامه راهبردی تدوین و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

وی، برخورد با پرونده‌های کلان قاچاق را از جمله رویکردهای جدید نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: در سال جاری کشفیات نیروی انتظامی 30 درصد افزایش داشته و به موازات آن واردات قانونی برخی کالاها مانند تلفن همراه نیز بیشتر شده است.

بیات همچنین منطقه آزاد ارس را پتانسیل بسیار خوبی برای رونق اقتصادی و کمک به اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: سیاست ها و برنامه های تدوین شده در منطقه آزاد ارس در راستای حمایت از تولید و صنعت و کاهش واردات بی رویه است و مورد حمایت می باشد.

روسای کمیته‌های چهارگانه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از عملکرد این کمیته‌ها، مبارزه هدفمند با پدیده قاچاق را نیازمند فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از کالای تولید داخل دانستند و بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی به موازات مبارزه با قاچاق تاکید کردند.

در این جلسه همچنین با اهدای لوح سپاس از تلاش‌های استاندار و سایر اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قدردانی شد.


نوشته شده در   پنجشنبه 21 اسفند 1393  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir